Al Farabi Üniversitesi
al-farabi-universitesi-23766.jpg

Al Farabi Üniversitesi 2019-2020

Tıp Fakültesi - Diş Hekimliği Fakültesi - Eczacılık Fakültesi

 

Al Farabi Üniversitesi

(Al Farabi Kazak Devlet Üniversitesi)

 

Al Farabi Devlet Üniversitesi Kazakistan'ın en büyük ve en köklü üniversitesidir. Kazakistanın En büyük şehri olan Almaty şehrinde bulunmaktadır.

Dünya Sıralamasında En iyi 500 Üniversite içerisinde 207. Sırada bulunmaktadır

Kazakistan'ın en eski ve en büyük üniversitesi olan Al Farabi Üniversitesi, eski başkent Almatı'da yer almakta olup 1934 yılında kurulmuştur. Lisans ve lisansüstü olmak üzere toplam 20.000 öğrencisi vardır. Kazgugrad kampüsü 100 hektar üzerine kurulmuş olup ülkenin en büyük kampüsüdür.

Al Farabi Üniversitesinde 16 fakülte ve 98 bölüm bulunmaktadır. 4000 civarında, 80 değişik ülkeden gelen öğrenci bu okulda eğitim hayatına devam etmektedir. Al-Farabi Kazak Devlet Üniversitesi 2016/2017 dünya üniversiteler sıralamasında (QS World University Rankings 2016/17) 236. sırada yer almıştır. Kazakistan'da her yıl yapılan başarı değerlendirmelerinde Kazakistan üniversiteleri sıralamasında Al Farabi Üniversitesi genellikle birinci sırada, nadiren de ikinci sırada yer almaktadır.

Uluslararası bir kuruluş olan Great Value Colleges tarafından dünyanın 50 en ileri teknolojisine sahip üniversiteler arasında 31. sırada gösterilmiştir. Uluslararası üniversitelerle büyük bilimsel işbirliği projeleri yürütmektedir. Eğitim dili Kazak Türkçesi, İngilizce ve Rusçadır.

Al Farabi Üniversitesi zengin sosyal olanaklara sahip bir üniversitedir. Büyük ve içerik yönünden çok zengin bir kütüphanesi, fakülte bünyesindeki müzeleri, internet merkezleri, spor ve yaşam merkezleri, öğrenci servis merkezi, yurtları, genç bilim insanları evi, yemek salonu, öğrenci tıp merkezi bulunmaktadır.

Al Farabi Üniversitesi Kazakistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı ödülünün ülkenin tarihinde "Kalite alanında başarı ödülüne layık görülen ilk Kazakistan üniversitesidir.

Al Farabi Milli Üniversitesi Kalite ve hizmet alanındaki Uluslararası Üniversiteler Birliği ve Avrasya Üniversiteler Birliğinin kurucu üyesidir.Kazakistan'ın ve Bologna'daki Büyük Üniversiteler Bildirgesi'ni imzalayan Orta Asya ülkelerinin ilk üniversitesidir.

Al Farabi Üniversitesi'nde  16  fakülte, 63 bölümün, 20 bilimsel araştırma enstitü ve merkezinin, 1 teknopark, 2000'den fazla profesör, görev yapmaktadır. çalışıyor. Ortak uluslararası eğitim programları öğrenci değişim programları ve staj konularında dünyanın en büyük 418 uluslararası üniversitesiyle işbirliği yapmaktadır.

Al farabi Üniversitesi Kampüsü içerisinde Eğitim binaları , akademik yönetim binaları  , öğrenci yurtları , öğrenci yurtları, multimedya salonu ve kütüphane Öğrenci Polikilinik ve ilk yardım binası, Öğrenci yemekhanesi, spor tesisleri,  tıp Fakültesi merkezi,gibi bölümlerden oluşan kompleksler ve idari bölümler mevcuttur.

Alfarabi Üniversitesi 'nde Eğitim Dili Rusçadır. Öğrenciler Lisans eğitimi öncesinde üniversite bünyesinde 1 sene ( 10 Ay ) Rusça Hazırlık sınıfı dil eğitimi almalıdır. Rusça Hazırlık sınıfı eğitimi başarı ile bitiren öğrenciler Üniversite de bulunan fakültelerin içersindeki bölümlerde eğitim alabilirler.

 

Hem ekonomik  hem de kaliteli bir eğitim almak istiyorsanız Al Farabi Üniversitesi tam size göre

 

Al Farabi Kazak Devlet Üniversitesi Bölümleri

TIP FAKÜLTESİ
 
DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ
 
ECZACILIK FAKÜLTESİ
 
BİYOLOJİ FAKÜLTESİ
 
HUKUK FAKÜLTESİ
 
KİMYA FAKÜLTESİ
 
BİLGİ TEKNOLOJİSİ FAKÜLTESİ
 
COĞRAFYA VE ÇEVRE BİLİMLERİ FAKÜLTESİ
 
ÜNİVERSİTE ÖNCESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ
 
MEKANİK MATEMATİK FAKÜLTESİ
 
TARİH, ARKEOLOJİ VE ETNOLOJİ FAKÜLTESİ
 
FİZİK VE TEKNOLOJİ FAKÜLTESİ
 
FİLOLOJİ VE DÜNYA DİLİ FAKÜLTESİ
 
FELSEFE VE SİYASET BİLİMİ FAKÜLTESİ
 
YABANCI ÇALIŞMA FAKÜLTESİ
 
EKONOMİ VE İŞLETME YÜKSEKOKULU
 
ULUSLARARASI İLİŞKİLER BÖLÜMÜ
 
HABERLEŞME BÖLÜMÜ
 
 
 
T.C. UYRUKLU ÖĞRENCİLERİN YURT DIŞINDAKİ YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINDAN YURT İÇİNDEKİ YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARINA YATAY GEÇİŞ İŞLEMLERİ
 
 
T.C. uyruklu öğrencilerin yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarından yurt içindeki yükseköğretim kurumlarına yatay geçiş yapabilmeleri, “Yükseköğretim Kurumlarında Önlisans ve Lisans Düzeyindeki Programlar Arasında Geçiş, Çift Anadal, Yandal ile Kurumlar Arası Kredi Transferi Yapılması Esaslarına İlişkin Yönetmelik” hükümlerinin yanı sıra, Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından düzenlenen aşağıdaki şartları karşılamaları halinde mümkündür:
 
1) 2019-2020 eğitim öğretim döneminden önce yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarına kayıt yaptıran öğrencilerin, yurt dışındaki yükseköğretim kurumuna kayıt yaptırmış olduğu yıldaki ÖSYS/YKS Kılavuzlarında yer alan şartları sağlamaları gerekmektedir.
 
2) 2019-2020 eğitim-öğretim döneminde yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarına kayıt yaptıracak öğrencilerin, daha sonraki yıllarda yapacakları yatay geçiş başvuruları değerlendirilirken;
 
a) Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) kılavuzlarında başarı sıralaması şartı getirilen Tıp, Hukuk, Mühendislik, Mimarlık, Öğretmenlik gibi programlar için 2019-YKS’ye girmesi ve ilgili program için aranan başarı sırasını sağlaması,
 
b) Başarı sırası aranmayan programlar için 2019-YKS’ye girmesi ve geçmek istediği diploma programı için geçerli olan puan türünde aldığı merkezi yerleştirme puanının, yurt içindeki diğer üniversitelerin eşdeğer diploma programlarının en düşük taban puanına eşit veya yüksek olması,
 
c) Özel yetenek programlarına yatay geçiş başvurularında 2019-YKS’de özel yetenek programları için ilan edilen en düşük merkezi sınav puanını sağlaması gerekmektedir. Özel yetenek programları yatay geçiş başvuruları değerlendirilirken, üniversiteler özel yetenek sınavı yapabilecektir.
 
3) 2019-2020 eğitim öğretim döneminde ülkemizdeki yükseköğretim kurumlarından aldıkları önlisans eğitimlerini saydırarak yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının lisans programlarına kayıt olacak ve sonrasında yurtiçindeki yükseköğretim kurumlarına yatay geçiş yapacak öğrencilerin de 2. maddede yer alan şartları sağlaması gerekmektedir.
 
4) 2019-2020 eğitim öğretim döneminde QS veya Times Higher Education dünya sıralamasında ilk 500’e giren üniversitelerde öğrenime başlayan öğrencilerden hazırlık sınıfı hariç en az ikinci sınıfı başarıyla tamamlayan öğrencilerin 3 üncü sınıfa (öğretim süresi 5 yıl olanlarda 3 ve 4, öğretim süresi 6 yıl olanlarda 3, 4, 5 inci sınıflara) yatay geçiş başvurusu yapabilecek, önlisans programlarında ise üçüncü yarıyıla (ikinci sınıfa) yatay geçiş başvurusu yapılabilecektir.
 
5) T.C. uyruklu olup ortaöğretiminin tamamını yurt dışında tamamlayarak yükseköğretime başlayan öğrenciler ile yabancı uyruklu öğrencilerde yukarıdaki şartlar aranmaz.
 
6) Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından KKTC’de bulunan yükseköğretim kurumlarına yatay geçiş yapacak T.C. uyruklu öğrencilerin de yukarıdaki şartları sağlamaları gerekmektedir.
 
Ayrıca, Yurtdışındaki yükseköğretim kurumlarından KKTC’deki üniversitelere yatay geçiş yapan TC uyruklu öğrenciler, yatay geçiş yaptığı üniversitede en az iki yıl öğrenimine devam etmiş olmaları şartıyla Türkiye’ deki üniversitelere yatay geçiş yapabilir.
 
KKTC’deki yükseköğretim kurumlarında öğrenim gören üçüncü ülke vatandaşı öğrencilerin Türkiye’deki üniversitelere yatay geçiş yapabilmesi için en az iki yıl KKTC’de kayıt yaptırdığı üniversitede öğrenim görmüş olma koşulu aranır.
 
Kaynak:  YÖK
 
Alfarabi Üniversitesinden Türkiye’deki Üniversitelere geçiş yapmayı düşünen öğrenciler için bilgilendirmedir.
 
Örneklendirmek gerekirse:
 
Yeni Yüzyıl Üniversitesi Yurtdışından Yatay Geçiş Şartları
 
 
 
ALS Eğitim Kurumları olarak Al Farabi Üniversitesinden Türkiye Üniversitelerine Yatay geçiş yapacak öğrencilere danışmanlık hizmeti vermekteyiz
 
YILDIRAY OLGUN